Grillattu kala, liha, kana ja kasvikset. Kesäkeittiön herkut onnistuu helposti grillaamalla, katso helppo ja maistuva resepti kaikkeen grillaamiseen täältä.
Herkulliset voileivät, grilliruoka, perinteiset herkut, katso vinkkejä täältä.
Kevätjuhla, rippijuhla, kastejuhla, häät, valmistujaiset, syntymäpäivät, päättäjäiset, ylioppilasjuhlat, juhlat muuten vaan, katso Juhlan järjestäjän opas.
Pippuria, suolaa ja vähän yrttejä. Siinä perusresepti melkein kaikkeen maustamiseen. Tämän listan mukaan pääset hyvin alkuun: Näin maustat yrteillä.
Oikealla ravinnolla, valmistautumisella ja ajoituksella ei urheilusuoritus jää valmisteluiden vuoksi ontumaan. Lisää niin nuorten kuin aikuisten urheilijan ruoasta täältä.
| Kauppojen aukioloajat 2012: Helatorstai, Helluntai, Juhannus |
|
|
| Ruokamenot.fi - Uutiset | |||||||||||||||||||||||||||
|
Helatorstai on kirkollinen juhlapäivä, joten useimmat kaupat ovat torstaina 17.5.2012 suljettuina. Pienet, alle sadan neliömetrin päivittäistavarakaupat (kioskikaupat), useimmat haja-asutusalueiden päivittäistavarakaupat sekä huoltoasemien yhteydessä olevat alle 400 m2 päivittäistavaramyymälät saavat kuitenkin olla avoinna vapaasti myös juhlapäivinä. Helatorstain aatto 16.5. ja perjantai 18.5. ovat tavallisia arkipäiviä, joten kaupatkin noudattavat normaaleja aukioloaikojaan. Lain sallimien poikkeuksien takia löytyy kuitenkin paljon pyhäpäivänä avoinna olevia ruokakauppoja, joten tarkista kauppasi aukiolo kaupan verkkosivulta tai: Etsi juhlapäivänä avoinna oleva kauppa ja katso kaupan aukioloajat taulukon alla olevien linkkien avulla.
Vähittäiskaupan aukioloajat perustuvat vuoden 2009 joulukuussa voimaan tulleeseen lakiin, jonka mukaan kaupat saavat olla auki seuraavasti: arkisin maanantaista perjantaihin klo 7-21, lauantaisin klo 7-18 ja sunnuntaisin klo 12-18 paitsi isänpäivän ja jouluaaton välisenä aikana klo 12-21. Uudenvuodenaattona ja vapun aattona kaupat tulee sulkea klo 18 ja joulu- ja juhannusaattona klo 12. Laki ei koske sellaisia päivittäistavarakauppoja, joiden vakituisessa liiketoimintakäytössä oleva myyntipinta-ala on enintään 400 neliömetriä, muutoin kuin juhlapäivien* aukioloaikojen osalta. Alle 400 neliömetrin päivittäistavaramyymälöissä saa kuitenkin harjoittaa myyntiä enintään 4 tunnin ajan klo 8-18 välisenä aikana viimeisenä peräkkäin sattuvista kirkollisista juhlapyhistä, eli Tapaninpäivänä ja 2. pääsiäispäivänä. Laki ei myöskään koske esimerkiksi haja-asutusalueiden kauppoja, autokauppaa, kioskeja eikä huoltamokauppaa. Aukiolosäännökset koskevat uusia haja-asutusalueelle perustettavia kaupan suuryksiköitä. *juhlapäivät:
Lisätietoja:: Päivittäistavarakauppa ry, www.pty.fi |
|||||||||||||||||||||||||||
| Viimeksi päivitetty 14.05.2012 08:55 |
H...
äitien päiväkakkua tekemässä, kiitos ohjeista
:oops...
:-x...Ruokamenot.fi kerää, vertailee ja tutkii puolestasi mistä löytyy edullisin ja paras ruoka. Sinulta säästyy aikaa ja jopa satoja euroja vuodessa.

Perunoista saa herkullisen lisukkeen niin kalalle, kanalle, lihalle kuin kasviksillekin. Keitto-ohjeet ja vinkit täältä.
Monipuolinen ruokavalio takaa terveen ihmisen vitamiinitarpeet. Tarkista löytyykö lautaseltasi nämä vitamiinien aakkoset.
Kesäkurpitsa keventää niin ruokaa kuin ruoan hintaakin. Pekoni ja sulatejuusto tuovat makua ja pehmeyttä. Resepti täältä.
| Paukkuuko ulkona pakkanen? Käytä apulämpönä takkaa, jos omistat sellaisen. Pue villasukat ennen kuin säädät lämmitystä kovemmalle. Tarkista ikkunoiden ja ovien tiivisteet. Ja verhot kiinni yöaikaan, ne vastaavat kolmatta ikkunalasia. |
Välipala tehdään usein kiireessä ja silloin tulee napanneeksi helpolta näyttäviä, ja usein ravintoarvoiltaan kehnohkoja, ruokia. Lihapiirakka tai pasteijat ovat lisäksi rasvaisia. Helpot välipalat ja hyvät arkiruoat öydät täältä.
Itse tehty pulla, suklaa, marjapiirakka tai köyhät ritarit. Yhdeksän herkun reseptit löydät täältä.
Kommentti
1-2 päiväksi tarvitseekin niin hiiiiirmuisen isot varastot hommata. Jos ajattelisit hieman etukäteen, kuten kaikissa lapsiperheissä pitää jokatapauksessa ilman pyhiäkin, niin selviäisit ilman mitään ongelmia ;)
Muuten hyvä, mutta Vappu ei ole uskonnollinen pyhä:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Vappu
Keneltä se on pois jos työntekijä saa tuplapalkan pyhistä ja kauppias haluaa pitää kauppaa auki mutta ei saa kun tulee typerä laki vastaan.
On se prkl jos en saa aamu 4 haettua ruokaa yövuoron jälkeen tai koodauksen ohella naposteltavaa. Varsinkin jossain Kalliossa jossa ei ole muita kuin nuoria jotka eivät juurikaan välitä kellonajoista.
Sitä pitää lukea niin että ensin lukee sen selityksen siinä yläpuolella...
siksi joutuu käymään kaupassa useana päivänä viikossa.Ne,joiden mielestä kaupat vois olla kiini yhtähyvin , turvautuvat varmaan äidin laittamaan ruokaan.